Je prostě nezastavitelný! Bolt si na dvoustovce doběhl pro osmé zlato

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Systémem start – cíl si jamajský fenomén Usain Bolt doběhl na dvoustovce pro druhou zlatou medaili na olympiádě v Riu. Svoji sbírku nejcennějších kovů z letních her tak rozšířil už na osm kusů. V dnešním finále jednoznačně předčil všechny své soupeře a stal se prvním sprinterem, který vyhrál závod na 200 metrů na třech olympiádách po sobě.

Usain Bolt se pokusí dokonat své dílo ve štafetovém běhu na 4x100 metrů

Usain Bolt se pokusí dokonat své dílo ve štafetovém běhu na 4x100 metrů,zdroj: Profimedia.cz

"Víc už toho fakt dokázat nemůžu," uvedl devětadvacetiletý sprinter, jenž označil hry v Riu za své poslední. "Dokázal jsem světu, že jsem největší. Proto jsem sem přijel a proto dělám to, co dělám. Tvrdě na tom celá léta pracuju, na tom, abych byl mezi těmi největšími."

Bolt po vítězství na 100 m naznačoval, že by se na dvojnásobné trati mohl pokusit o překonání vlastního rekordu z roku 2009, za časem 19,19 však zaostal o téměř šest desetin sekundy. V chladné a vlhké brazilské noci zaběhl nejpomalejší ze svých sedmi vítězných finále na MS a OH.

"Věděl jsem, že bude těžké překonat rekord, protože když jsem vyběhl ze zatáčky, mé nohy se rozhodly, 'hele, poslouchej, rychleji už nepoběžíme'. Na rovince už prostě tělo nereagovalo. Stárnu," uvedl Bolt, jenž v neděli oslaví třicetiny. "Takže nejsem úplně spokojený, ale mám radost ze zlata," dodal k času.

Pokud dnes Bolt pomůže Jamajce stejně jako na dvou předchozích hrách k triumfu ve štafetě na 4x100 m, potřetí za sebou získá sprinterské triple a bude mít devět zlatých olympijských medailí. To dosud v atletice dokázali pouze finský vytrvalec Paavo Nurmi a americký sprinter a dálkař Carl Lewis.

 I když chce Bolt v Riu svou olympijskou kapitolu uzavřít, minimálně rok ještě bude pokračovat. Příští rok na mistrovství světa v Londýně rozhodně poběží stovku a štafetu, nevylučuje však, že ho trenér přesvědčí i k obhajobě titulu na dvoustovce.

Pokud by 200 m skutečně absolvoval, bylo by to deset let poté, co naposledy na své nejoblíbenější trati na velké akci prohrál. V roce 2007 na MS v Ósace Bolta jako poslední porazil na dvoustovce Američan Tyson Gay, poté už jen v roce 2012 nestačil na jamajském šampionátu na Yohana Blakea.

Od olympijských her v Pekingu 2008 Bolt na 200 m vyhrál troje olympijské hry a čtyři světové šampionáty v řadě. "Dokázal jsem světu, že to jde čistě, tvrdou prací a odhodláním. Díky mně je sport více vzrušující, lidé na něj chtějí chodit a dívat se na něj v televizi. Posunul jsem sport na jinou úroveň," řekl fenomenální Jamajčan.

Tagy: obhajoba zlatá medaile sprint Usain Bolt olympijské hry v Riu

Zdroje: ČTK