Jamajský blesk udeřil i v Riu! Bolt ovládl stovku i na třetí olympiádě v řadě

VIDEO - LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Jamajský sprinter Usain Bolt se stal potřetí za sebou olympijským vítězem v běhu na 100 metrů. Ve finálovém závodě dokázal v přímém souboji o zlato porazit svého největšího rivala a zároveň nejrychlejšího muže sezony Američana Justina Gatlina, třebaže mu nevyšel start a musel útočit ze zadních pozic.

Boltova olympijská sbírka čítá už sedm zlatých medailí. Nejcennější kov bude obhajovat i na dvoustovce a ve štafetě 4x100

Boltova olympijská sbírka čítá už sedm zlatých medailí. Nejcennější kov bude obhajovat i na dvoustovce a ve štafetě 4x100,zdroj: Profimedia.cz

Bolt zvítězil ve svém nejlepším letošním čase 9,81 sekundy. Gatlin, který vede tabulky této sezony výkonem 9,80, byl pomalejší o osm setin. Třetí skončil v osobním rekordu 9,91 mladý Kanaďan Andre De Grasse. Všichni tři medailisté si zopakovali umístění z loňského mistrovství světa v Pekingu.

Po závodu si Bolt svůj rekordní triumf užíval. Při vítězném kolečku mával do kamer, dělal tradiční vítězná gesta a fotil se s jamajskými fanoušky v ochozech. S kloboukem na hlavě a obrovským maskotem v rukách se vyfotil i se svými rodiči.

"Je to dobrý start do těchto olympijských her. Hodně lidí pochybovalo, ale mně se to podařilo. Jsem v lepší formě než v minulé sezoně," řekl Bolt bezprostředně po závodu.

Měl velkou radost, že vyvrátil pochybnosti, které se nad ním v posledních dvou sezonách vznášely i vinou častějších zranění. "Přesně kvůli tomuhle jsem trénoval a věřil. Říkal jsem vám, že to chci dokázat," uvedl.

Sprinter, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato. Obhajoba ho čeká ještě na dvojnásobné trati a ve štafetě na 4x100 metrů. "Ještě mám před sebou dva kroky. Někdo říkal, že se mohu stát nesmrtelným, a pokud se mi to podaří, asi to tak bude," řekl.

Bolta přivítali ovacemi, Gatlina bučením

Bolt se dočkal v zaplněném Olympijském stadionu ovací. Aktéři finálového boje vstupovali do arény po jednom a jakmile se Jamajčan dostal na dráhu, v ochozech nebylo nic slyšet. "Bolt, Bolt, Bolt," křičeli diváci.

S jeho přijetím konstrastovalo bučení diváků při Gatlinově nástupu. "To mě překvapilo," komentoval to Bolt. Důvodem nejspíš byla Gatlinova dopingová minulost. "Je to poprvé, co jsem přišel na stadionu a diváci někoho vybučeli. Byl jsem v šoku," uvedl Jamajčan.

Do historie se Bolt zapsal také jako druhý nejstarší olympijský vítěz stovky po Britovi Linfordu Christiem, kterému bylo při triumfu v roce 1992 v Barceloně 32 let.

Před olympijskými hrami nebylo jasné, v jaké formě Bolt po nedávných zdravotních problémech dorazí. Na dráze však opět kraloval, i když čas 9,81 je nejpomalejší, jakým kdy získal zlato na olympiádě či mistrovství světa.

Tagy: jamajka zlatá medaile Olympiáda v Rio de Janeiro sprint Usain Bolt

Zdroje: ČTK