Jako nůž máslem. Hejnová hladce prosvišťela do finále a věří si na zlato

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Většinu letošní sezony musela vynechat kvůli zdravotním problémům, přesto se česká překážkářka Zuzana Hejnová dokázaly na olympiádu v Riu skvěle připravit. Včera bez problémů zvládla rozběhy a soupeřkám nedala šanci ani v dnešním semifinále. Do zítřejší rozhodující bitvy tak půjde s jasným cílem – vybojovat olympijské zlato!

Hejnová zaběhla v semifinále svoje letošní maximum 54,55 sekundy

Hejnová zaběhla v semifinále svoje letošní maximum 54,55 sekundy,zdroj: Profimedia.cz

V sezoně běžela pouze na Zlaté tretře, pak vynechávala jeden závod Diamantové ligy za druhým a nejela ani na mistrovství Evropy do Amsterodamu. "Spousta lidí mi nevěřilo, ale já jsem věřila. Potřebovala jsem dotrénovat, i pro psychiku by bylo zbytečné závodit. Nebyla bych na tom tak dobře jako teď. Potvrdilo se, že to stálo za to," radovala se.

Cítila, že lidé pochybují. "Ale mě to jenom povzbuzuje. Říkám si, že jim ukážu. A myslím, že teď už pochybovat nebudou," pousmála se. Svým výkonem hodila rukavici do ringu i proto, že stále neběžela na doraz, v první polovině šetřila síly. "Může to být podezřelé, že jsem byla celou sezonu schovaná, ale vědělo se, že jsem byla zraněná," myslela si.

Nic ji nebolí, ale potřebuje se dospat. Do postele se po rozběhu dostala pozdě, usnula v půl třetí. A v deset ráno ji vzbudila uklízečka. I proto kvituje den pauzu, kterou před finále má. "Může se únava rozležet, ale já jsem za ten den volna ráda. Potřebuju nabrat síly a hodně se vyspat, u mě dělá spánek hodně," plánovala. "Doufala jsem, že každým během se rozzávodím, čím víc běhů, tím pro mě líp."

Vesmír stojí při mně

V boji o zlato bude mít podle papírových předpokladů jen dvě soupeřky. Američanka Dalilah Muhammadová měla nejrychlejší čas 53,89, Norka Sara Petersenová byla navlas stejně rychlá jako Hejnová. "Američanka běžela dobře, uvidíme, jak jí zbydou síly na třetí běh, co udělá hlava, ale nedaruju jí to," měla Hejnová jasno. "Bude záležet, jak to každá zvládneme."

Bude to tak trochu i psychologická bitva. A to Hejnová umí. Bude se chovat suverénně, před soupeřkami neukáže na rozcvičovacím stadionu ani ve svolavatelně slabost. "Budu čerpat sílu z vesmíru a věřím, že to padne," prohlásila Hejnová. "Cítím, že jsem to zase stará já, že to tady bude dobrý. Jsem hodně pozitivní," zvedlo se jí sebevědomí. "Když někdo jde na závod jako na popravu, tak nemůže vyhrát," uvedla.

Už má doma bronz z Londýna. Tudíž její cíl je jasný: zlato. Obzvlášť po dnešním běhu. "Na zlato ale bude potřeba běžet rychleji," ví dobře. Loni na MS v Pekingu vyhrála za 53,50, na olympiádě v Londýně ale brala za 53,38 bronz. A věří, že na to má. "Nikdo nečekal, že tady budu. Ani já. I pro mě to byla velká neznámá. Ale teď o mně všichni vědí a psychika je na mojí straně," dodala Hejnová.

Tagy: finále zlatá medaile Olympiáda v Rio de Janeiro běh přes překážky česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK