Jak mi bylo před závodem? Zima a myslel jsem na blbosti, smál se Prskavec

- LOH 2016 autor: knp

Kajakář Jiří Prskavec dostal v Riu de Janeiro na krk medaili, jakou doma ještě nemá. Ne proto, že je olympijská, ale je nejtěžší a největší ze všech. I když jel závod na hrách v roli úřadujícího mistra světa, byl nakonec i rád, že získal „jen“ bronz. A vzpomínal na to, jak už kamarádům ve školce tvrdil, že se jednou stane profesionálním kajakářem.

Jiří Prskavec s bronzovou olympijskou medailí

Jiří Prskavec s bronzovou olympijskou medailí,zdroj: Profimedia.cz

Znáte tu dětskou umíněnost… „To není povolání,“ odmítaly ho tvrdohlavě. Možná měly pravdu, každopádně v Prskavcově podání vodní slalom povolání je. Snad i poslání. „Já jim říkal, že táta je taky profesionální kajakář. Na základce jsem pak opakoval, že jednou pojedu na olympiádu. A to se mi splnilo,“ řekl blaženě.

Ba co víc, hned při své premiéře pod pěti kruhy získal medaili. „Doteď jsem měl největší z mistrovství světa, ale ta je proti téhle maličká. Tohle je těžká frajerka,“ pohrával si s novým mazlíčkem v ruce. Olympijský bronz přidal k celé řadě medailí z mládežnických kategorií a k seniorským titulům mistra Evropy a světa.

To vše teprve pár měsíců po maturitě… „Je to krásné a jsem možná na jednu stranu rád, že je to bronzová. Protože je se na co dál upírat a za čím jít, ta motivace pořád bude,“ přemýšlel. Třeba v tom, jak být příště před finále víc nad věcí. „Byla mi zima. Ve stanu jsme s tátou (trenér Jiří Prskavec starší) probírali, jak mám jet. Pak jsem si lehnul a běhalo mi hlavou tolik myšlenek a blbostí… Už ani nevím, na co jsem myslel, jak jsem byl hrozně rozklepanej. Třeba jsem si říkal, jestli na tom Lipně v Olympijském parku na to ještě pořád koukají, nebo jestli už slaví,“ vykládal pobaveně.

Prskavec starší podlehl emocím

Medaili věnoval právě svému tátovi, jenž se her účastnil 2x, ale nejlépe skončil na 13. místě. „Táta byl tenkrát strašně smutnej, když přijel ze Sydney (2000), kde měl špičkovou formu, ale nedokázal to předvést. Byl velkej nervák, věděl jsem, že chci být jiný než on. Tahle medaile je pro něj, jako kdyby ji vybojoval on. Je to i jeho úspěch. Tehdy tomu dal úplně všechno a neklaplo mu to. Myslím, že dnes se to všechno vrátilo i s úroky.“

Jiří Prskavec starší jeho slova mimoděk potvrdil. Synův životní závod prožíval otec a trenér v jedné osobě tak silně, že po infarktovém dramatu Jiřímu juniorovi gratuloval ještě na vodě a v očích měl slzy. „No, bylo to hodně emotivní,“ netajil.

Svého teprve 23letého nástupce obdivoval za jeho odolnost. „Tlak na něj byl enormní, ale on to dokázal ustát. Ráno si prostě řekl, že je to jeho den a tak k tomu přistupoval. Vůbec si nepřipouštěl, že by to nevyšlo. To je základ úspěchu,“ mínil Prskavec starší.

Zaváhání, které stálo jeho syna zlato, mu nevyčítal. „Myslím, že to chyba ani nebyla. Mění se tam voda a jednou je ten vracák hodně široký a je to velice snadná protivoda. Jenže měl tam proud, a jak kolem branek jezdí jen hlavou, nevešel se tam. Na ten jeho způsob průjezdu to bylo hrozně riskantní. Bohužel,“ litoval.

Odměna za bronz? Medaile si cení víc než peněz

Jiří mladší má splněno, jemu ještě povinnosti nekončí. O den později bude mít u kanálu stejné nervy s další svěřenkyní a adeptkou na medaili, kajakářkou Kateřinou Kudějovou. „Ta trať je akorát pro Kaču,“ naznačil podobně vysoké ambice.

To medailistově mamince Marcele to jednou stačilo. Sama také jezdila na vodě v kajaku, v hledišti u kanálu společně jízdu prožívala se synovou přítelkyní Terezou i dalšími příbuznými. Po doteku 13. branky a 2sekundové penalizaci propadla skepsi, že medaile nebude. „Nečekala jsem, že pak pojede tak fantasticky,“ přiznala. „Já vím, že to zní hrozně, ale kdyby tam nebyl ten šťouch, budu se radovat 3x víc. A myslím si, že ho to trochu mrzet bude,“ odhadovala.

Měla pravdu. „Jel jsem nejrychlejší olympijskou jízdu a mohl jsem vyhrát… Ale na druhé straně jsem chtěl medaili. Teď to je neuvěřitelný a já nedokážu vyjádřit pocity,“ řekl. Emoce s ním zamávaly v momentu, kdy k němu za cílem přiběhl táta, lehl si na břeh a gratuloval mu. „Brečel a říkal nesmyslný slova. Vůbec nevím, co chtěl říct,“ usmíval se kajakář, který se může těšit na odměnu od Českého olympijského výboru ve výši 525 000 korun.

„Jéžiš, to vůbec nevím. A ani to vůbec neřeším, je to jedno. Pro mě má ta medaile větší hodnotu než peníze,“ upozornil. A co sláva? Nestoupne mu do hlavy? „Jsem si jistý, že mě v tomhle táta pohlídá,“ dodal s úsměvem.

Tagy: bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro vodní slalom česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK