Hlaváčková dostala zblízka ránu tenisákem do oka! A český pár se místo finále složil

VIDEO - LOH 2016 autor: knp

Den zmařených finálových nadějí mají za sebou na olympijských hrách v Riu de Janeiru české tenistky. Semifinálové duely nezvládly Petra Kvitová ve 2hře ani deblistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, které tak neobhájí stříbro z Londýna, a Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou. Ze 4hry tak bude mít dnes český tenis určitě bronz, Kvitová se o stejnou medaili utká s Američankou Madison Keysovou. Šanci na zlato má ještě Hradecká v mixu se 37letým Radkem Štěpánkem.

Andrea Hlaváčková leží po tvrdém úderu do oka v bolestech na kurtu

Andrea Hlaváčková leží po tvrdém úderu do oka v bolestech na kurtu,zdroj: Profimedia.cz

Nanejvýš krutý osud potkal dvojici H+H. Proti švýcarskému páru Martina Hingisová, Timea Bacsinszká měla ve 2. setu při svém servisu 2 mečboly. Jenže ten 2. odvrátila Hingisová, hráčka s českými kořeny, způsobem, o němž se bude ještě dlouho diskutovat. Hlaváčkovou napálila zblízka smečí tenisákem přímo do oka, ta se skácela na kurt. Otřesená se sice po dlouhém ošetření vrátila zpět do hry, ale český pár od té doby získal jen 3 gamy. A po 2 hodinách a 42 minutách hry prohrál 7:5, 6:7 a 2:6.

Po utkání cítily Češky křivdu. Nebýt tohoto momentu, pravděpodobně by do finále postoupily, na kurtu v závěru 2. sady působily suverénně. „Docela to neseme těžce. Myslím si, že to muselo být někde napsané. Způsob, jakým jsme to nedohrály nebo prohrály, asi nikdo nevymyslí. Musíme se z toho oklepat,“ poznamenala Hlaváčková.

Zasažené levé oko dlouho ledovala, než se vrátila na kurt. Od té doby to ale nebyla ona, působila psychicky nalomená. Bála se otevřít oko, chvilku viděla 2 míče a po zápase cítila bolest. „Byl to zásah přímo do bulvy. To se mi nikdy nestalo,“ otřásla se. „Byla jsem v šoku,“ přisvědčila Hradecká.

Hanba! ozvalo se z hlediště

Když sledovala trefenou kamarádku, uvědomovala si, že Hingisové na volej nahrála. „Úplně luxusně, což jsem nechtěla. A když jsem viděla, jak se na to napřahuje a kdo stojí proti ní, v tu chvíli jsem aspoň doufala, že to půjde někam jinam. Bohužel, trefila správný terč,“ řekla Hradecká. I když Hingisovou těžko podezřívat z úmyslu, čeští fanoušci dávali najevo svůj nesouhlas. „Hanba!“ ozvalo se z hlediště po prudkém zásahu.

Hlaváčková se normálně snaží hru nezdržovat, tentokrát utkání na vlastní žádost tzv. zdravotním oddechovým časem přerušila. „Většinou nedělám žádný dráma, když mě někdo napálí, protože nechci soupeřkám ukázat slabost,“ řekla. Nyní to ale jinak nešlo. „Strašně jsem se bála oko otevřít. Pak jsem ho otevřela a viděla jsem všechno 2x, nemohla jsem zaostřit,“ popisovala.

Ještě na lavičce slyšela, že je oko opuchlé. Vrátila se do hry a Hradecká servis prohrála. „Další 2 výměny jsem vůbec neviděla na míč. Pořád jsem přemýšlela, kdy to přejde, a koukala jsem dopředu,“ řekla plzeňská rodačka. Právě tyto 2 míče dělily v tu chvíli český od pár od finále…

V tie-breaku už viděla lépe, jenže při hře nebyla viditelně ve své kůži. „Na jeho konci jsem viděla celkem dost, ale byla jsem nejistá. Najednou to kolem létá strašně rychle, a když člověk nemá ty oči v pořádku, kouká…“ posteskla si 30letá hráčka. Rozhozený český pár přišel o servis a zkrácenou hru ztratil poměrem 3:7.

Hlaváčková: Proti krajankám to bude krutý zápas

Hingisová se jí omluvila, Češka ji z úmyslu nevinila. „To je prostě debl. Dělala to, co měla. Já hraju úplně stejně. To s ní absolutně nemá nic společného, že jsem se nechala napálit do oka. Já jsem na nástřely zvyklá,“ řekla Hlaváčková a soupeřku naopak ocenila, že oba české mečboly svými údery odvrátila. „Zahrála je neskutečně solidně a zkušeně. Jenže, co můžeme od takové šampionky čekat…“ dodala na adresu současné světové jedničky ve 4hře a bývalé ve 2hře.

Ve 3. setu už hrála Hlaváčková bez omezení. „Jo, normálně. Byla jsem úplně v pohodě,“ ujistila, ale ještě po zápase ji oko na dotek bolelo. Psychická újma se na ní však podepsala. V rozhodující sadě Češky získaly už jen 2 hry. „Zahrály to líp, líp servírovaly a my je netrefily do oka,“ dodala s hořkým úsměvem.

Dnes se obě utkají o bronz v českém souboji s fedcupovými parťačkami Šafářovou a Strýcovu, které ve 2. semifinále podlehly Ruskám Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové 0:2 na sety. „Je to dost krutý zápas. Obě jsme chtěly s Luckou ten nejcennější kov, který nemáme, tak holt to bude ten druhej (bronz). Snad ho vybojujeme. Minimálně zůstane v Česku a někdo z nás bude bramborový, takový je sport,“ řekla Hlaváčková.

Její parťačka Hradecká si ještě po zápase částečně spravila chuť. Ve čtvrtfinále smíšené 4hry, jež se v Brazílii protáhlo do brzkých ranních hodin, zdolala se Štěpánkem rumunskou dvojici Irina-Camelia Beguová, Horia Tecau 6:4 a 7:5 a o finále se poperou s Američany Bethanií Mattekovou-Sandsovou a Jackem Sockem.

Hraje se bez slitování, poznal Štěpánek

Hradecká tak v Brazílii dál živí naději na 2 medaile. Štěpánek, jenž si s ní zahrál mix naposledy před 4 lety v Londýně, kde na trávě ve Wimbledonu prohráli už v 1. kole, čekal v Riu po vyřazení ve 4hře mužů do dalšího zápasu týden. „To se mi na jednom turnaji asi ještě nestalo, ale je to olympiáda a je to speciální,“ řekl.

V Riu měli hrát úvodní duel mixu s Rafaelem Nadalem a Garbiňe Muguruzaovou, ale Španělé k zápasu nenastoupili. „Všichni jsou ke konci turnaje už unavení a já jediný jsem čerstvý jako rybička, takže o to víc se na ta utkání těším a chci jít dál,“ usmíval se Štěpánek. Hradecká naopak nastupovala k utkání necelou hodinu po prohraném semifinále 4hry žen. „Bylo to těžké, ale nebylo moc času na přemýšlení. A spadlo to ze mě a malinko jsem na to i zapomněla. Doufám, že mi to pomůže do dalších zápasů,“ věřila.

Na smíšené 4hře je pro Štěpánka nejtěžší hrát naplno proti tenistce. „Udeřit na ženu. Ale musím se to naučit, protože všichni to tak hrají,“ všiml si. Názorně mu to předvedl Tecau, který v koncovce utkání razantně napaloval míče na Hradeckou. „Tím mi ukázal, že tady je to doopravdy bez slitování,“ potvrdil Štěpánek.

A kdyby měl ještě pochybnosti, může si zopakovat, jak se jeho bývalá životní partnerka Hingisová „vyřádila“ na Hlaváčkové…

Tagy: tenis české tenistky Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní,ČTK