Druhý Londýn se nekoná, Svoboda tentokrát medaili neurval

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Obhájce olympijského zlata v moderním pětiboji David Svoboda si z Rio de Janeira žádný cenný kov neodveze. Český reprezentant dorazil do cíle závěrečného běhu kombinovaného se střelbou jako devátý se ztrátou 16 sekund na bronzového Mexičana Uscangu. Druhý Čech Jan Kuf nedokončil parkúr a obsadil poslední 36. příčku. Ze zlata se radoval Alexandr Lesun z Ruska.

Svoboda byl po parkúru až na 13. místě a v běhu už svou ztrátu nedokázal smazat

Svoboda byl po parkúru až na 13. místě a v běhu už svou ztrátu nedokázal smazat,zdroj: Profimedia.cz

Jednatřicetiletý Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral. "Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné," řekl novinářům Svoboda.

České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku. Svoboda ve čtvrtečním šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo moc nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Vítěz červencového mistrovství Evropy v Sofii Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

Zrádný parkúr

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

"Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky," litoval Kuf.

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti her.

Konečné pořadí moderního pětiboje:

1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), ...36. Kuf (oba ČR) 1103 (215 - 323 - 0 - 565).

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro Moderní pětiboj česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK