Chybějí svědci, výpovědi se liší. Případ oloupených amerických plavců se zamotává

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Američtí plavci Ryan Lochte a James Feigen si nedobrovolně prodlouží svůj pobyt v Rio de Janeiru. Brazilský soudce dnes vydal příkaz, podle kterého nesmějí opustit zemi. Důvodem jsou podle brazilských médií rozdíly ve výpovědích popisujících nedělní loupež. Policii navíc chybějí svědci i důkazy, že k přepadení skutečně došlo.

Lochte vybojoval v Riu zlatou medaili ve štafetovém závodě na 4x200 metrů volným způsobem

Lochte vybojoval v Riu zlatou medaili ve štafetovém závodě na 4x200 metrů volným způsobem,zdroj: Profimedia.cz

Lochte NBC řekl, že ozbrojení lupiči se vydávali za policisty, čtveřici plavců v taxíku zastavili a sebrali jim peníze či mobilní telefon. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem'. Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.

Brazilská policie se podle agentury Reuters pokoušela na základě rozhodnutí soudu zabavit pasy obou plavců. Agentura AP uvádí, že policii se nedaří zajistit dost důkazů, že se loupež vůbec odehrála. Nenašla například řidiče přepadeného taxíku či svědky.

Plavci vyšetřovatelům nedokázali sdělit některé klíčové informace, uvedl zdroj agentury AP blízký vyšetřování. Lochteho právník Jeff Ostrow řekl, že se loupež bezpochyby stala.

Dvaatřicetiletý Lochte, který v Riu získal zlato se štafetou na 4x200 metrů volný způsob, se podle brazilských médií ještě před rozhodnutím soudu vrátil do USA. Mluvčí Amerického olympijského výboru Patrick Sandusky uvedl, že plavci po konci svých soutěží opustili olympijskou vesnici, jejich aktuální místo pobytu nechtěl z bezpečnostních důvodů zveřejnit. Výbor ale podle něj s policií spolupracuje.

Kromě zmíněné dvojice byli oběťmi loupeže ještě Gunnar Bentz a Jack Congera.

Tagy: plavec přepadení policejní vyšetřování olympijské hry v Riu

Zdroje: ČTK