Chceme najít viníka v případu Sáblíková. A třeba i odškodnění, říká její zástupce

- LOH 2016 autor: knp

Agentura Sport Invest Marketing chce najít konkrétního viníka v kauze neúčasti Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Předseda představenstva David Trávníček připustil, že agentura, jež Sáblíkovou zastupuje, zvažuje i snahu o finanční odškodnění.

Martina Sáblíková se na časovkářském speciálu bude moci představit na olympiádě nejdřív za 4 roky

Martina Sáblíková se na časovkářském speciálu bude moci představit na olympiádě nejdřív za 4 roky,zdroj: Profimedia.cz

Trávníček se domnívá, že špatným výkladem pravidel je vinen jednoznačně Český svaz cyklistiky. Sáblíková, 3násobná olympijská šampionka v rychlobruslení, dlouho žila v domnění, že si účast v Riu zajistila 12. místem v časovce na loňském mistrovství světa. K tomu však potřebovala být kvalifikována i do závodu s hromadným startem.

„Pokud bych vyšel z faktů, jež jsou k dispozici a jsou veřejně dostupné, a z té logiky, kdy svaz ve svých stanovách mluví o tom, že řídí reprezentaci a je za ni odpovědný, plus když přidáme, že olympijská charta mluví o tom, že při implementaci kvalifikačních kritérií je odpovědný právě buď svaz, nebo národní olympijský výbor, lze říci, že chyba jde od začátku na stranu cyklistického svazu,“ prohlásil Trávníček.

Podle něj může za chybu cyklistický svaz, neboť je zodpovědný za realizaci kvalifikačních kritérií. Dnes proto požádal zástupce svazu o setkání. „Abychom si ty věci řekli ideálně u stolu a dohodli se na dalším postupu. Podle prvních indicií ta schůzka proběhne nejdřív v září,“ uvedl. Zvrat v případu nakonec nepřinesla ani žaloba ke zvláštní komisi Mezinárodní sportovní arbitráže a Sáblíková nemohla v Riu startovat, i když v Brazílii byla a trénovala tam.

Jasno má Trávníček v tom, co bude po cyklistickém svazu požadovat. „Myslím, že na místě je určitě omluva, což už možná částečně nějakou formou proběhlo v médiích. Další věcí je vyvození zodpovědnosti, ať už personální nebo jakékoliv jiné. A to budeme chtít slyšet od předsedy svazu a generálního sekretáře. Myslím, že viníků je na svazu víc, protože ten materiál určitě neměl studovat jen jeden člověk,“ prohlásil.

„Pokud bych ale použil slova Martiny, která zazněla už i od některých zástupců svazu – ta situace se nesmí opakovat. Aby sportovec světové úrovně, držitel olympijských medailí a medailí z MS doplatil na špatnou interpretaci kvalifikačních kritérií a nevědomost,“ kritizoval.

Naznačil, že po konečném vyúčtování nákladů by mohla agentura požadovat i finanční náhradu. „Je ale otázkou, jak budeme postupovat. Jednou z prvních věcí, kterou Martina řekla, bylo to, že nechce, aby tento příběh měl nějakou právní dohru, soud, nebo něco podobného,“ podotkl Trávníček.

Sport Invest přišel neúčastí o 2 sponzorské smlouvy

I proto nechtěl potvrdit, že se agentura vydá právní cestou. Uvedl však, že před OH se Sport Investu podařilo domluvit 2 sponzorské smlouvy, související s účastí Sáblíkové v Riu. Ty tudíž při její neúčasti vzaly za své. „Takže je tu i nějaká konkrétní újma, která se pohybuje v řádech set tisíc korun. A to je věc, kterou lze jasně doložit,“ uvedl.

Je přesvědčen o tom, že „zbytečná“ cesta Sáblíkové do dějiště her měla smysl. „Absolvovali jsme několik schůzek před OH a shodli jsme že, že existuje šance, aby Martina na start nastoupila. Byla to pro ni dlouhá cesta v řádech let a nechtěli jsme to vzdát těsně před koncem na cílové pásce,“ vysvětlil Trávníček, který byl přímo v Riu de Janeiro a se Sáblíkovou i trénoval.

Minulý týden se z Brazílie společně vrátili. „Myslím, že se s tím Martina pořád nesmířila. Ta nálada je špatná a bude trvat měsíce, jestli na to kdy vůbec zapomene. Věřím ale, že na kolo nezanevře, jednou se na něj vrátí a v budoucnu se třeba pokusí startovat i v tom závodě s hromadným startem,“ doufal.

Šéf cyklistického svazu Marián Štetina minulý týden v Riu řekl, že viníků je několik. „Vina svazu je jednoznačně tam, že nedementoval zprávy, které poskytoval někdo novinářům o nominačních kritériích na olympiádu. Ale podle mého názoru to, že svaz nedementoval tyto informace, nezapříčinilo, že Martina na olympiádě nestartuje,“ konstatoval.

Tagy: cyklistika Olympiáda v Rio de Janeiro Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK