Českých sedm statečných: Dokázali vybojovat medaile na třech olympiádách

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Před letními hrami v Rio de Janeiru jich bylo jen pět, zásluhou skifaře Ondřeje Synka a oštěpařky Barbory Špotákové se však klub českých sportovců, kteří získali alespoň jeden cenný kov na třech olympijských hrách, rozrostl na sedm členů.

Ondřej Synek se stal českou medailovou stálicí, prvenství pod pěti kruhy mu však stále uniká

Ondřej Synek se stal českou medailovou stálicí, prvenství pod pěti kruhy mu však stále uniká,zdroj: Profimedia.cz

Jan BRZÁK-FELIX, rychlostní kanoistika (1936-52)

Legendární kanoista ovládl na OH 1936 v Berlíně na deblkanoi s Vladimírem Syrovátkou kilometrovou trať. Kvůli druhé světové válce si musel Brzák na úspěšnou obhajobu počkat 12 let. V Londýně vybojoval "Felix" prvenství již s novým partnerem Bohumilem Kudrnou, s nímž o čtyři roky později v Helsinkách přidal na stejné trati ještě stříbro.

Eva BOSÁKOVÁ, sportovní gymnastika (1952-60)

Při své premiéře pod pěti kruhy v Helsinkách byla ještě pod rodným jménem Věchtová oporou bronzového družstva. V Melbourne skončila na kladině druhá, o čtyři roky později v Římě získala na svém oblíbeném nářadí zlato. Kromě toho výrazně přispěla ke stříbru z víceboje družstev.

Věra ČÁSLAVSKÁ, sportovní gymnastika (1960-68)

V Římě byla členkou stříbrného družstva, totéž zopakovala i o čtyři roky později v Tokiu, kde navíc ovládla víceboj, přeskok a kladinu a sesadila z trůnu sovětskou hvězdu Larisu Latyninovou. Galapředstavení na dalších hrách v Mexiku jí vyneslo dokonce čtyři zlaté (víceboj, bradla, prostná a přeskok) a dvě stříbrné (kladina a družstva), díky čemuž se stala největší hvězdou her.

Ludvík DANĚK, atletika (1964-72)

Na svých prvních hrách v Tokiu, kam přijel jako úřadující světový rekordman, nestačil slavný diskař pouze na Američana Ala Oertera. Ten se na následujících OH v Mexiku stal prvním sportovcem v historii OH, který počtvrté ovládl svou disciplínu, Daněk bral bronz. Zlata se dočkal až v Mnichově, kde v dešti posledním pokusem přehodil své největší soupeře.

Jan ŽELEZNÝ, atletika (1988-2004)

V Soulu český oštěpař dlouho vedl, posledním hodem soutěže ho odsunul na druhé místo Fin Tapio Korjus. O čtyři roky později v Barceloně ukončil Železný čekání na velké zlato, na následujících hrách v Atlantě a Sydney prvenství obhájil. Medailově naprázdno vyšel světový rekordman jen v Aténách 2004, kde nepostoupil do finále.

Ondřej SYNEK, veslování (2008-2016)

V Pekingu se skifař Synek po vlažnějším začátku dotáhl na čelo, v cíli za vítězným Norem Olafem Tuftem zaostal o necelou sekundu a získal stříbro. O čtyři roky později v Londýně se zase ve finále musel sklonit před Novozélanďanem Mahém Drysdalem. Ten jej porazil i v Riu, mezi dlouholeté rivaly se navíc vklínil Chorvat Damir Martin.

Barbora ŠPOTÁKOVÁ, atletika (2008-2016)

Zatímco o vítězství na OH 2008 v Pekingu rozhodla oštěpařka Špotáková až posledním hodem, kterým o necelý metr přehodila do té doby vedoucí Rusku Abakumovovou, v Londýně vedla od prvního pokusu a vyhrála s velkým náskokem. V Riu se na medailovou pozici prodrala až v předposlední sérii, třetí příčku v dramatickém závěru udržela o pouhé dva centimetry.

Tagy: medaile Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK