Českou vlajku ponese při zahájení her v Riu judista Krpálek

- LOH 2016 autor: knp

Judista Lukáš Krpálek ponese českou vlajku při pátečním zahájení olympijských her v Riu de Janeiro. Vlajkonoše vybrali v hlasování čeští sportovci nominovaní na hry a jméno poctěného dnes oznámil Český olympijský výbor (ČOV).

Lukáš Krpálek, urostlý vlajkonoš české výpravy

Lukáš Krpálek, urostlý vlajkonoš české výpravy,zdroj: Profimedia.cz

Udělal tím 25letému mistru světa z roku 2014 obrovskou radost. „Jsem moc rád, že mě sportovci zvolili. Nečekal jsem to, protože dobrých sportovců máme v týmu opravdu hodně. Sice jsem věděl, že spousta z nich přijede až na druhou polovinu her, ale stejně jsem v to nedoufal. Vážím si toho,“ uvedl Krpálek.

Sami reprezentanti vybírali vlajkonoše už před rokem na Evropských hrách v Baku. „Rozhodli jsme se, že z toho uděláme tradici, proto jsme tento způsob výběru zvolili i v Riu,“ vysvětlil Martin Doktor, šéf české mise.

Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice nejprve oslovil olympioniky, kteří budou v době slavnostního zahájení her přítomni v Riu, zda se ceremoniálu chtějí zúčastnit. Vznikl tak seznam sportovců, ze kterých pak mohli vybírat vlajkonoše všichni kvalifikovaní olympionici.

K favoritům patřili s Krpálkem mimo jiné vodáci či tenisté Petra Kvitová a Radek Štěpánek. „Kdyby mě ostatní zvolili, šla bych ráda, i kdybych hrála v sobotu, protože by to byla pocta. Tím, že to volí sportovci, kvůli nim bych šla,“ řekla po tréninku v Riu Kvitová, která hlasovala pro cyklistu Zdeňka Štybara.

S vlajkou trénoval už loni

Výsledek navíc odráží mínění většiny. „Volební účast byla hodně vysoká,“ podotkl Doktor. Sčítání hlasů pak ukázalo na Krpálka. „Lukáš vyhrál jasně,“ doplnil šéf výpravy.

Urostlý judista se zúčastnil už zahájení olympiády v Londýně a vlajku nesl při závěrečném ceremoniálu loňských Evropských her v Baku. „Tam jsem měl premiérku. Jsem rád, že jsem si to tam vyzkoušel a teď načisto to bude přímo na olympiádě,“ řekl Krpálek, který bude v Riu patřit mezi favority kategorie do 100 kilogramů.

Roli vlajkonoše bere jako poctu, proto bude při pátečním zahájení možná i trochu nervózní. „Jít za Českou republiku na olympijských hrách a nést vlajku, to je jedna z největších věcí, které může sportovec zažít,“ řekl dvojnásobný mistr Evropy.

Před 4 lety v Londýně byl vlajkonošem výpravy badmintonista Petr Koukal. Jedinou českou ženou, která nesla vlajku při zahájení letní olympiády, byla kajakářka Štěpánka Hilgertová v Pekingu v roce 2008.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK