České divadlo na křivé ploše: Arbitráž zamítla odvolání Sáblíkové, spor pod ni nespadal…

- LOH 2016 autor: knp

Vše nasvědčuje tomu, že česká strana sehrála v boji o přidělení místa pro Martinu Sáblíkovou v dnešní olympijské časovce trapné divadlo s tragickou postavou samotné cyklistky. Zatímco na všechny strany (jejím směrem taktéž) rozfoukával jiskry naděje, že by se nakonec mohlo povést zvrátit původní verdikt Mezinárodní cyklistické federace UCI, realita byla taková, že od začátku existovala víceméně nulová šance…

Martina Sáblíková v Brazílii trénovala marně

Martina Sáblíková v Brazílii trénovala marně,zdroj: Facebook Martiny Sáblíkové

Neoblomnou UCI se snažili čeští právníci obejít žalobou u zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Jenže ta odvolání v kauze zamítla z jednoho prostého důvodu: spor Českého olympijského výboru (ČOV) a Českého svazu cyklistiky vznikl dřív než 10 dní před hrami, a to je lhůta pro případy, které může tento orgán řešit. Podstatou odvolání se tak komise vůbec nemohla zabývat!

Arbitři zkoumali předloženou korespondenci mezi Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) a českou stranou. Ačkoliv se čeští právníci obraceli na UCI ještě na konci července, arbitráž se přiklonila k tomu, že spor vznikl už 18. června. Tedy v den, kdy UCI zaslala Českému svazu cyklistiky vyjádření, že záležitost kolem olympijské kvalifikace považuje za uzavřenou.

Na začátku června vyšlo najevo, že Česko nemá místo v olympijské časovce, protože se nekvalifikovalo do silničního závodu. To je podle pravidel UCI pro právo na start v časovce nezbytné. Česká strana se verdikt snažila do poslední chvíle zvrátit. Poukazovala na to, že jsou kvalifikační pravidla nejasná a diskriminační. To nakonec arbitráž vůbec neposuzovala…

A právníci ČOV dokonce dnes přiznali, že na něco takového byli připraveni! „S tím, že se tribunál může přiklonit k tomuto výkladu, právní tým samozřejmě počítal, byla dokonce možnost, že bude rozhodnuto hned a bez ústního jednání," řekl Martin Maisner, člen legislativní rady ČOV, který českou stranu u arbitráže zastupoval.

Svolání ústního jednání a odklady verdiktu ale podle něj svědčí o tom, že arbitři odvolání opravdu řešili. „Důvody, které nakonec převážily, lze jen těžko odhadovat, ale roli hrál určitě i fakt, že se tribunál obával toho, že by vytvořil precedens, jehož případné důsledky lze v budoucnu těžko předvídat,“ mlžil Maisner.

Olympijská časovka se jela dnes. Vyhrála ji Američanka Kristin Armstrongová, která v této disciplíně získala 3. olympijské zlato za sebou.

Tagy: soudní spor cyklistika Olympiáda v Rio de Janeiro Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK