Ani rakovina ho nezlomila. Jachtař si splnil sen, který začal snít ještě za Brežněva

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

V čele Sovětského svazu stál Leonid Brežněv, na březích perského zálivu odstartoval krvavý konflikt mezi Íránem a Irákem, Zimbabwe získalo nezávislost a premiérkou Indie se stala podruhé Indira Gándhíová. Píše se rok 1980 a tehdy osmnáctiletý Argentinec Santiago Lange začíná svoji vysněnou cestu za zlatou olympijskou medailí. Cestu, která bude trvat 36 let a během níž bude muset bojovat i s rakovinou.  

Lange šel ve šlépějích svého otce, který se rovněž věnoval jachtingu a v roce 1952 reprezentoval svou vlast na olympijských hrách v Londýně

Lange šel ve šlépějích svého otce, který se rovněž věnoval jachtingu a v roce 1952 reprezentoval svou vlast na olympijských hrách v Londýně,zdroj: Profimedia.cz

"O téhle medaili jsem snil od olympijských her v Moskvě v roce 1980," řekl Lange. Před necelým rokem přitom ani nevěděl, zda start v Riu zvládne. Lékaři mu totiž kvůli zhoubnému nádoru odebrali levý plicní lalok. "Někdo tam nahoře si asi řekl, že si ji zasloužím," radoval se ze zisku zlaté medaile po úspěšném boji s rakovinou.

Čtyřiapadesátiletý jachtař v Brazílii triumfoval ve smíšené posádce s Cecilií Carranzaovounové v nové třídě Narca 17 a překonal svá úspěšná bronzová vystoupení na olympijských hrách v letech 2004 a 2008, kde závodil ve třídě Tornado. "Plachtit se Santim, to je jako hrát s Messim fotbal," pochvalovala si svého partnera Carranzaová Saroliová, jež by v devětadvaceti letech mohla být jeho dcera.

Lange nicméně v Riu triumf oslavil se svými syny Klausem a Yagem, kteří startují v jachtingu ve třídě 49er a medailový závod je čeká až ve čtvrtek. Navzdory věku si Lange dokáže představit i start na příštích hrách v Tokiu v roce 2020, zastavit ho prý může jen bolavé koleno.

Tagy: Argentina rakovina jachting zlatá medaile Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK