Ale to je zvrat! Rusové by mohli do Ria, MOV je nevyloučil

- LOH 2016 autor: art

Skvělá zpráva pro Rusy přišla v neděli od Mezinárodního olympijského výboru, který je nakonec nevyloučil z her v Rio de Janeiro. Rozhodnutí o ruské účasti ponechá na federacích jednotlivých sportů. Stanovil však řadu podmínek pro start Rusů na olympiádě. 

Rusové by si teoreticky pomalu mohli balit kufry do Ria. Aspoň tedy někteří

Rusové by si teoreticky pomalu mohli balit kufry do Ria. Aspoň tedy někteří,zdroj: Profimedia.cz

"Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí," citovala agentura SID předsedu MOV Thomase Bacha po nedělním mimořádném jednání výkonného výboru. "Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na hrách startovat," dodal.

MOV proto nařídil ruské výpravě, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Všichni ruští reprezentanti v Riu budou také podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Rusku hrozilo vyloučení kvůli státem organizovanému dopingu, o kterém poprvé promluvil bývalý šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov a jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA, která se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety v Soči, k manipulacím se vzorky však docházelo od roku 2011. Doping ve spolupráci s tajnými službami krylo i ruské ministerstvo sportu.

Kvůli aféře už mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila z olympiády ruské atlety, jejichž trest poté potvrdila i sportovní arbitráž CAS. V Brazílii, kde hry začnou 5. srpna, budou kvůli užívání zakázaných látek chybět také ruští vzpěrači.

Rusové se radují

Rusko pochopitelně rozhodnutí výboru přivítalo. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sice označil podmínky účasti ruských sportovců v Brazílii stanovené MOV za velmi přísné, ale přijatelné.

"Podmínky jsou velmi přísné, ale současně jsou pro náš tým výzvou. Jsem přesvědčený, že většina reprezentantů je splní," prohlásil Mutko.

"Je to správné rozhodnutí," komentoval šéf komise pro sport v ruském parlamentu Dmitrij Sviščov verdikt MOV, jenž nechá případné vyloučení Rusů z her na příslušných mezinárodních sportovních federacích. "Ale taková rozhodnutí by se neměla přijímat pouze v souvislosti s Rusy, ale se sportovci z celého světa. Pak by byl problém dopingu definitivně vymýcen," dodal ruský politik.

Také tyčkařská hvězda Isinbajevová hovořila o správném kroku MOV. "Kdyby vyloučili celý ruský tým, byla by to obří chyba a mezinárodní sportovní skandál," řekla dvojnásobná olympijská vítězka, jež se však do Ria nepodívá. Ruské atlety totiž do Ria mezinárodní federace IAAF nepustila.

Za "uspokojivé" označil rozhodnutí výkonného výboru MOV vlivný funkcionář Šamil Tarpiščev, šéf národního tenisového svazu.

Tagy: doping Olympiáda v Rio de Janeiro olympijské hry v Riu

Zdroje: ČTK