Oštěpař Veselý má olympijský bronz! Přivál mu ho 4 roky starý doping

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 8. 2016 20:25) - LOH 2016 autor: knp

V Riu má svůj start teprve před sebou, atletické soutěže si ještě na svůj začátek pár dní počkají, přesto už teď může slavit olympijskou medaili. Oštěpař Vítězslav Veselý by měl dodatečně získat bronz z her v Londýně v roce 2012, kde skončil na 4. místě. Původně 2. Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja byl totiž diskvalifikován za doping.

Vítězslav Veselý při olympijském závodě v Londýně

Vítězslav Veselý při olympijském závodě v Londýně,zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že zpětné testování vzorků z her v Pekingu a Londýně odhalilo u Pjatnycji anabolický steroid turinabol. Disciplinární komise MOV 31letému oštěpaři nařídila vrátit stříbrnou medaili, která by měla připadnout původně bronzovému Finovi Anttimu Ruuskanenovi.

„Je to tak trochu splněný sen, i když trochu jiným způsobem, než by si člověk představoval,“ řekl v Riu Veselý.

Olympijská soutěž oštěpařů v Londýně měla překvapivého vítěz v Keshornu Walcottovi z Trinidadu a nečekané bylo i 2. místo Pjatnycji, jenž hodil jen o 7 centimetrů méně.

MOV oznámil diskvalifikaci celkem 4 sportovců z předchozích 2 letních her. Vedle ukrajinského oštěpaře odhalila zpětná analýza dopingovou látku v těle vzpěraček Nurcan Taylanové z Turecka a Hripsime Churšudjanové z Arménie při olympiádě v Pekingu 2008 a běloruského kladiváře Pavla Kryvického na hrách v Londýně.

V těchto případech se nejedná o medailisty. Taylanová soutěž do 48 kg nedokončila, Churšudjanová skončila 11. – jejich vzorky byly pozitivní na stanozolol. Obě však získaly cenné kovy na jiných hrách. Taylanová triumfovala v Aténách 2004, Churšudjanová byla 3. v Londýně. Kryvickij, který užil turinabol, vypadl tamtéž v kvalifikaci.

MOV znovu kontroluje vzorky i kvůli státem organizovanému dopingu v Rusku. Dvě vlny opakovaných testů z Pekingu a Londýna přinesly celkem 98 pozitivních vzorků.

Tagy: doping Olympiáda v Londýně hod oštěpem