Medaile je díky tenisu jistá: oba debly i Kvitová jsou v semifinále olympiády!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 8. 2016 03:05) - LOH 2016 autor: knp

Český tenis přiveze z olympiády v Riu de Janeiro minimálně bronzovou medaili. V ženské 4hře totiž postoupily do semifinále Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou i Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, oba páry mají rozdílné soupeřky. I pokud by své příští zápasy prohrály, střetly by se obě dvojice v boji o 3. místo. V semifinále je navíc i Petra Kvitová ve 2hře.

Petra Kvitová zvládla čtvrtfinálový duel s obrovskou lehkostí

Petra Kvitová zvládla čtvrtfinálový duel s obrovskou lehkostí,zdroj: Profimedia.cz

A proti Ukrajince Jelině Svitolinové ukázala velkou formu. Poslední česká zástupkyně v singlu svou soupeřku zničila za 49 minut 6:2 a 6:0. „Klidně bych na kurtu byla i 3 hodiny, ale jsem pochopitelně ráda, že to bylo tak rychlé a ušetřila jsem nějaké síly. Nemyslím si, že jsem hrála nějak extra výborně. Ale soupeřka se nevypořádala s větrem, jenž při zápase panoval,“ mínila.

Svitolinová přitom v předchozím kole senzačně vyřadila světovou jedničku Serenu Williamsovou. O finále si Kvitová zahraje s Portoričankou Monicou Puigovou a bude favoritkou. Celkově 11. nasazená dnešním vítězstvím překonala své dosavadní olympijské maximum, jímž bylo čtvrtfinále z minulých her v Londýně. Na turnaji v Riu zatím česká jednička prohrála ve 4 zápasech jediný set – ve čtvrtfinále s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou.

Ukrajinka se proti ní nezmohla na nic. Ovládla pouze úvodní hru a od té doby už kralovala 26letá Češka. Za 25 minut vedla 1:0 na sety, pak soupeřce nadělila nepopulárního „kanára“ a nečekaně jednostranný souboj ukončila při 2. mečbolu vítězným forhendem. Tradičně riskantně hrající Kvitová za celé utkání udělala nezvykle pouze 11 nevynucených chyb.

S 34. hráčkou světa Puigovou se dosud nestřetla, jen s ní jednou trénovala. Portoričanka hraje v Riu ve výborné formě: překvapivě vyřadila světovou čtyřku Garbiňe Muguruzaovou ze Španělska 2x 6:1 a stejným výsledkem zdolala ve čtvrtfinále i Němku Lauru Siegemundovou. „Když porazila takové hráčky tak lehce, něco umět musí, byť lidé to jméno tolik neznají. Doufám, že to nebude pokračovat. Opačně by mi to nevadilo,“ smála se Kvitová.

S+Š musely znovu otáčet zápas

Šafářová se Strýcovou se naopak na postup nadřely. Přemožitelky sester Williamsových z 1. kola musely duel s italským párem Sara Erraniová, Roberta Vinciová otáčet a po víc než 2hodinovém boji vyhrály 4:6, 6:4 a 6:4. V semifinále se utkají s ruským párem Jekatěrina Makarovová, Jelena Vesninová. „Bude to těžký zápas, ale jdeme do toho,“ řekla Šafářová.

Češkám se proti nasazeným osmičkám dlouho nedařilo. V 1. setu brzy prohrávaly 0:4, pak sice snížily na 4:5, ale sehrané Italky už sadu nepustily a ujaly se nad dvojicí S+Š stejně jako v minulém kole Kanaďanky Bouchardová s Dabrowskou vedení.

Ani 2. dějství se pro červenomodrý pár zpočátku nevyvíjelo dobře. Soupeřky, které spolu v minulosti ovládly všechny 4 grandslamy, vedly už 3:0. „To v nás byla malá dušička, ale pořád jsme věřily. To nejde vzdát, když už jsme takhle daleko. Prostě jsme věřily a publikum bylo fantastické,“ poděkovaly obě za znovu hlasitou podporu od českých sportovců.

V hledišti seděl i tenista Radek Štěpánek, který nejen fandil a zvedal obecenstvo, ale také deblistkám radil. „Ví, jak se cítíme a kdy má co říct. Nešlo ho neslyšet a musím říct, že mu za to děkujeme. Je úžasné, že tam je a podporuje nás. Je to od něj hezké,“ děkovala Strýcová.

profimedia-0296516802

Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká mají na dosah další olympijskou medaili,zdroj:Profimedia.cz

H+H odvrátily 3 mečboly za sebou!

Za stavu 3:4 si Češky vzaly ztracený servis zpět a vynutily si rozhodující sadu. V ní v 6. hře získaly brejk, zápas za stavu 5:3 sice ještě nedovedly při vlastním podání k vítězství, ale v následujícím gamu vzaly servis Erraniové, která při mečbolu zahrála 2chybu.

Obě si uvědomují, že mají olympijskou medaili na dosah. „Ano, ale...“ varovala Strýcová a Šafářová pokračovala: „...je před námi další těžký zápas. Je to blízko, ale i daleko, budeme se soustředit na to, abychom byly připraveny.“

Skvělý český tenisový den pak završily obhájkyně stříbra z Londýna Hlaváčková s Hradeckou, když v 3setovém dramatu přehrály ruskou dvojici Darja Kasatkinová, Světlana Kuzněcovová 6:1, 4:6, 7:5.

Sehrané duo H+H ovládlo 1. set za 30 minut a nic nenasvědčovalo pozdějšímu nerváku. Hned v úvodní a poté i ve 3. hře 2. sady ale Hradecká s Hlaváčkovou nevyužily při podání soupeřek nadějného vedení 40:15 a za stavu 4:5 naopak svůj servis prohrály. Podobný scénář se opakoval i na startu rozhodujícího dějství. Český pár nejprve promarnil ve 3. gamu 5 brejkbolů a hned v další hře „daroval“ Ruskám servis. Následně ale prohrála podání i Kasatkinová a začínalo se prakticky znovu.

Víc než 2hodinová bitva vyvrcholila téměř infarktovou koncovkou. Češky za stavu 4:5 prohrávaly při servisu Hradecké už 0:40, riskantní hrou ale všechny 3 mečboly odvrátily! „Lucka to zahrála úžasně, to se nevidí. Ale nemělo to tam dojít,“ věděla Hlaváčková.

Bude se hrát v Riu české finále?

Následně hned na 1. pokus sebraly podání Kuzněcovové a Hlaváčková už zápas při svém servisu dotáhla k vítězství. „Celou dobu jsme věděly, že na to máme, že jsme lepší. Vytvářely jsme si miliardu šancí, ovšem nebyly jsme je schopné proměnit. Kdybychom prohrály, strašně by nás to mrzelo. Naštěstí někdo nahoře zařídil, že jim to dneska nevyšlo,“ oddechla si Hlaváčková.

Nyní si v pátečním semifinále zahrají proti švýcarskému páru Timea Bacsinszká, Martina Hingisová. „Martina tam bude moct kouzlit. Budeme na ně muset nastoupit, nebát se, zkusit si pro to jít a hrát agresivně,“ řekla Hradecká.

Kolem tenisových kurtů v Riu se nyní vedou debaty o tom, jestli dojde v deblu na české finále. „To by bylo úplně nejvíc!“ vyhrkla Strýcová. „Je super, že se nám podařilo všem dostat do semifinále. Budeme si samozřejmě přát, abychom vyhrály a daly si to ve finále. Je lepší, aby Česko mělo 2 medaile než 1, ne?“ usmála se Hradecká. „To je krásný, ne, že se Češkám v Riu daří!? A bylo by jen úžasný, kdybychom těch kovů posbíraly co nejvíc,“ dodala Šafářová.

Tagy: tenis české tenistky Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria