Gymnastika jen pro teenagerky? Legenda Čusovitinová válí na OH i ve 41 letech!

VIDEO - LOH 2016 autor: knp

Kapitánce amerických zlatých gymnastek v Riu, 22leté Aly Raismanové, přezdívají její reprezentační kolegyně „babička Aly“. Ve sportu náročném na ohebnost těla, v němž je docela běžné, že útlé dívky končí kariéru už v 18, je celkem raritou. Ovšem – co v tom případě říct o legendě Oksaně Čusovitinové, která sebou „hází“ i v 41 letech?! Navíc se soupeřkami, které jsou ve věku jejího 17letého syna, pořád zvládá držet krok! V Riu na své 7. olympiádě vybojovala v noci ve finále přeskoku skvělé 7. místo!

Oksana Čusovitinová ve finále přeskoku na hrách v Riu

Oksana Čusovitinová ve finále přeskoku na hrách v Riu , zdroj: Profimedia

Po kvalifikaci byla dokonce 5., v konečném hodnocení jí na medaili chyběly 4 desetiny bodu, to opravdu není moc. Gymnastičtí odborníci jsou u vytržení. „Nechápu, jak může být pořád tak štíhlá, že se vejde do úboru. A to už navíc měla dítě… Je pořád ohebná a stačí daleko mladším. Musí mít neskutečnou disciplínu,“ žasne americká šampionka z Atlanty 1996 Kerri Strugová, někdejší Čusovitinové soupeřka. Z před 2 dekád…

Sama gymnastka tvrdí, že si nepřipadá ničím výjimečná. V tělocvičnách už se přitom trápí drsným drilem přes 40 let! „Prostě miluju sport, miluju rozdávat divákům radost. A můj výkon tady? Jsem živá a zdravá, takže všechno je OK,“ usmála se.

Její sestava na prostných na OH v Barceloně 1992

Pamatuje ještě reprezentaci společného Sovětského svazu, nikoho asi nepřekvapí, že je suverénně nejstarší gymnastkou, která kdy závodila pod pěti kruhy. Debutovala v roce 1992 v Barceloně v týmu pod hlavičkou Společenství nezávislých států, který byl nástupcem rozpadajícího se impéria. „Když tehdy při zahajovacím ceremoniálu zapálil olympijský oheň lukostřelec šípem, byla jsem u vytržení. Je to má nejkrásnější vzpomínka na hry,“ líčí Čusovitinová.

Od té doby se na olympiádě představila v barvách Ruska, Německa a nyní – tak jako po rozpadu SSSR – závodí za rodný Uzbekistán.  Má doma 11 medailí z mistrovství světa, ještě v roce 2012 získala na ME stříbro v oblíbeném přeskoku. V Riu tomuhle „zázračnému dinosaurovi“ drželi palce snad všichni fanoušci bez ohledu na národnost.

V roce 1997 se provdala za uzbeckého zápasníka Bachodira Kurbanova, ovšem když u jejich syna Ališera lékaři diagnostikovali akutní leukémii, přestěhovali se na pozvání kamaráda kvůli lepší zdravotnické péči do Německa. Chvíli předtím se Čusovitinová zaobírala myšlenkou, že by přesedlala na trénování, nyní ale potřebovala peníze z gymnastiky na synovu nákladnou léčbu. V roce 2006 dostala německé občanství a v Pekingu vybojovala pro svou novou vlast stříbro v přeskoku. Ve 33 letech.

Když přijela z Číny domů, čekala ji ještě lepší zpráva. Lékaři jí zavolali, že se jim po 6 letech podařilo Ališera zbavit leukémie. „Žádná medaile nemůže být lepší než takový telefonát,“ říká vděčně.

Vrátila se do Uzbekistánu a v jeho barvách se chtěla na hrách v Londýně představit naposledy. V kariéře už si natrhla biceps, achilovku, zkřížené vazy v koleni… Tělo mělo dost. „Večer jsem všem oznámila, že končím. Ale když jsem se druhý den ráno vzbudila, rozmyslela jsem si to. Došlo mi, že jsem ještě nedosáhla všeho, čeho jsem chtěla. Prostě ženská…“ vzpomíná se svým typickým humorem.

Její přeskok na OH v Riu 2016

Je jednou z mála gymnastek v historii, které na přeskoku zvládnou obávaný cvik – pojmenovaný po ruské gymnastce – Produnova: skok vpřed odrazem snožmo s obrátkou 180° a salto vzad skrčmo nebo schylmo. Trénovala ho i v Riu. Když se pak novináři ptali současné královny světové gymnastiky Američanky Simone Bilesové (narodila se mimochodem v době, kdy už byla Čusovitinová olympijskou vítězkou a 5násobnou mistryní světa), jestli takzvaný „skok smrti“ hodlá v Riu také ukázat, suše jim odvětila: „Nechci se zabít.“

Přestože se to zdá nelogické, Čusovitinová už nepotřebuje trénovat tolik jako dřív. „Mé tělo má svalovou paměť, kterou si za ty roky vycvičilo. V tělocvičně trávím denně tak 2 a půl hodiny, zbytek přípravy mám takový, že si v hlavě představuju, jak přesně dané cviky provést. Po tomhle mentálním tréninku, jemuž se můžu věnovat třeba při procházce, se vrátím ke cvičení a převedu to do praxe. Vím tak přesně, co bude mé tělo dělat,“ popisuje.

A lidé, kteří se kolem ní pohybují, zase přesně vědí, co bude dělat v příštích letech. „Oksana je pořád přesvědčená o tom, že se může zlepšit. A já si to myslím taky. S věkem zraje,“ říká její trenérka a další členka zlatého barcelonského týmu Světlana Boginská. „Já se cítím dobře. Nic mě nebolí, nemám žádné problémy. Víte, co je pro mě nejhorší? Čekání na další trénink,“ šokuje Čusovitinová. „Ale kdyby rozdodčí udělovali nějaké body navíc za věk, nezlobila bych se,“ směje se.

Kažopádně do absolutního věkového rekordu nejstaršího gymnasty na hrách jí ještě chybí dlouhých 8 let. Jestli je však někdo schopný téhle hranice dosáhnout, pak je to ona…

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro gymnastika

Zdroje: Vlastní