DEVÁTÁ MEDAILE! Čtyřkajak obhájil třetí místo, stříbro mu uniklo jen o vlásek

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Dokázali to! Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba si po čtyřech letech znovu dojel pro olympijský bronz. Čeští reprezentanti sahali v závodě na 1000 metrů dokonce po stříbru, v nesmírně vyrovnaném finiši však nestačili na Slováky. Z vítězství se stejně jako v případě deblkanoistů radovala německá posádka.

Čtyřkajak vybojoval pro českou výpravu už devátou medaili, z toho sedmou bronzovou,zdroj: Profimedia.cz

Němci Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a neochvějně mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihnou, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Největší radost z medaile mohl mít Havel, o jehož startu se kvůli střevním potížím hodně spekulovalo. Připraven byl náhradník Jakub Špicar. Nakonec se Havel dokázal dát do pořádku. "Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení," řekl.

Deblkanoisté skončili sedmí

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák obsadili v olympijském finále na 1000 metrů sedmé místo a nezopakovali pátou příčku z Londýna.

Po jistém postupu do finále začali čeští reprezentanti boj o medaile solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi.

Dvořák byl po závodu hodně rozmrzelý a vinu vzal na sebe. "Dneska jsem nepřidal k posádkovému výkonu ten díl práce, co se ode mě očekává a co jsem přidat měl, bohužel," prohlásil Dvořák. "V polovině jsem vytuhnul," uvedl zadák týmu. "Já jsem vytuhnul dvacet metrů za ním," komentoval to Radoň.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

Závod kajakářů na trati 200 metrů ovládl Brit Liam Heath a vybojoval v Riu druhou medaili. Zlato přidal ke stříbru z deblkajaku. Za druhým Maximem Beaumontem z Francie skončili ve shodném času Španěl Saul Craviotto a Němec Ronald Rauhe, kteří získali oba bronz. Čtyřiatřicetiletý Rauhe má medaili ze třetích her, první bronz má již ze Sydney 2000.

Tagy: finále Olympiáda v Rio de Janeiro čtyřkajak česká výprava do Ria