ČESKÁ BRONZOVÁ SOBOTA! Medaili má i Kvitová a debl Šafářová, Strýcová

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 8. 2016 22:34) - LOH 2016 autor: knp

Česká medailová sbírka na olympiádě v Riu se dnes večer díky tenistkám rozrostla už na 5 kusů. Cenný kov číslo 4 zařídila Petra Kvitová ve 2hře: v duelu o 3. místo přemohla Američanku Madison Keysovou po 2 a čtvrt hodinách 7:5, 2:6 a 6:2. Další, celkově už 4. bronz, přidaly Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou, který v osobně nepříjemném duelu s krajankami Andreou Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou zvítězily 7:5 a 6:1.

Petra Kvitová ukázala v zápase s Američankou Madison Keysovou bojovné srdce

Petra Kvitová ukázala v zápase s Američankou Madison Keysovou bojovné srdce,zdroj: Profimedia.cz

Kvitová se stala 1. českou ženskou medailistkou na hrách v Brazílii. Pro samostatné Česko to je teprve 2. tenisová medaile z 2hry po bronzu Jany Novotné z Atlanty 1996.

Aktuální světová čtrnáctka v posledním vzájemném souboji s Keysovou prohrála v květnu na antuce v Římě 0:2 na sety, dnes se ale oklepala z páteční semifinálové porážky s Portoričankou Mónicou Puigovou a proti o 5 míst výš postavené hráčce na žebříčku podala mnohem lepší výkon.

„Možná i proto, že asi byla mírná favoritka, jsem necítila zas takový tlak a už při rozcvičce jsem byla mentálně připravená. Od začátku zápasu mi přišlo, že jsem to s hlavou zvládala super. O to jsem se i opírala,“ vykládala. „Nejdůležitějším faktorem byla hlava, která všechno držela pohromadě. Čekala jsem na možnost, až ji budu moci brejknout, což se mi v důležitých momentech podařilo.“

Jsem opravdu hrdá na to, že jsem Česku získala medaili

I když hned v úvodní hře nevyužila brejkbol a pak v 1. setu většinu času dotahovala. Agresivně hrající Keysová si v 10. gamu vypracovala 2 setboly, Kvitová ale díky dobrému servisu oba odvrátila. A naopak v následujícím gamu po výborném forhendu po lajně sebrala soupeřce podání a následně dotáhla sadu k vítězství.

Ovšem rodačka z Bílovce bohužel už tradičně neudržela konstantní výkonnost po celý zápas a ve 2. setu od stavu 2:2 prohrála 4 hry po sobě. V rozhodujícím dějství ale přišel další zvrat: Kvitová hned v úvodním gamu zvládla 2 těžké voleje a vydřela brejk. Ve 3. gamu získala soupeřčin servis znovu a pak vedla už 4:0.

Za stavu 5:2 šla Kvitová podávat na výhru. Blízkost cenného kovu na ni dolehla a nevyužila vedení 40:0, dokonce musela odvracet brejkbol, ale 4. mečbol už proměnila. Poklekla na dvorec, dojatě schovala hlavu do dlaní a mohla si užívat zisk své premiérové olympijské medaile. „Mít ji je jedna z největších věcí, která se mi v kariéře povedla. Vyhrála jsem Fed Cupy a turnaje WTA, ale tohle je jeden z nejlepších dnů. Vím, že to oslavím, a jsem opravdu hrdá na to, že jsem to dokázala získat pro Česko,“ řekla.

Další pár hodin po ní vybojovaly ve 4hře Šafářová se Strýcovou. Na zápas s krajankami a jindy spoluhráčkami z Fed Cupu Hlaváčkovou s Hradeckou byl zvláštní pohled. Oba páry na sobě nedávaly příliš znát emoce, z kurtu zmizely úsměvy, kterými se jejich duely jindy jen hemží. Vedle náklonnosti ke krajankám za to mohl zdravotní stav poražených.

Hlaváčková hrála se zlomenou lícní kostí!

Hlaváčková nastoupila s náplastí pod levým okem. Rána míčkem od Švýcarky Martiny Hingisové v nočním semifinále jí totiž zlomila lícní kost! Na Hradecké zase byla znát únava z náročného programu. V noci vedle semifinále debla odehrála ještě čtvrtfinále smíšené 4hry a skončila dlouho po půlnoci brazilského času. Dnes by navíc ještě měla v mixu s Radkem Štěpánkem nastoupit do semifinále.

Přesto měly obhájkyně stříbra z her v Londýně v 1. setu dlouho navrch. Hlaváčková si jako 1. ze 4 hráček na kurtu udržela servis, takže se dostaly do vedení 3:1. Náskok jednoho brejku držely až do stavu 5:4, kdy Hradecká podávala na vítězství v setu. Pár H+H ale v této hře promarnil 2 setboly a zápas se začal otáčet.

Šafářová se Strýcovou využily toho, že Hradecká viditelně ztratila energii, prolomily podání Hlaváčkové a získaly pro sebe 1. set v poměru 7:5. Další sada už měla jednoznačný průběh. Hlaváčková si za nepříznivého stavu 1:4 zavolala na kurt lékařku. Po konzultaci a prohlídce bolavého oka v zápase pokračovala, ale vzdorovat už společně s Hradeckou nedokázaly.

Duo S+Š tak dotáhlo k olympijské medaili turnaj, do něhož vstoupilo výhrou nad nejvýš nasazenými americkými sestrami Serenou a Venus Williamsovými a v jehož úvodu Šafářová bojovala se zažívacími problémy. Strýcová přitom do 4hry nastoupila až jako náhradnice za Karolínu Plíškovou, která se účasti na olympiádě vzdala.

Tagy: česká tenistka bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro Petra Kvitová česká výprava do Ria